بروجردی:آغاز اجرای گام دوم ایران نشان داد مسیر برجام یکطرفه نیست

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعتقاد دارد آغاز اجرای گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران نشاد داد مسیر برنامه جامع اقدام مشترک یکطرفه نیست.

 

 

علاءالدین بروجردی در گفت‌وگو با خبرنگار    خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به آغاز اجرای گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران، گفت: اقدام امروز جمهوری اسلامی ایران پیام شفافی برای اروپایی ها در پی داشت و نشان داد که کشورمان تصمیم قاطعی برای احقاق حقوق خود گرفته است.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در واقع آغاز اجرای گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران نشاد داد مسیر برنامه جامع اقدام مشترک یکطرفه نیست.

کشورمان  محدودیت های برجام را پذیرفت تا تحریم ها به صورت کامل برچیده شود

وی با اشاره به اینکه کشورمان از ابتدای انعقاد برجام محدودیت هایی را پذیرفت تا تحریم های به صورت کامل برچیده شود، ادامه داد: این مهم در حالیست که آمریکا نقض برجام انجام داد و اروپایی ها نیز تحت فشار ایالات متحده به تعهدات خود عمل نکردند از این رو ایران نیز رسما اعلام کرد تا زمانی که وعده های ارائه شده محقق نشود، سطح تعهدات خود را بر اساس مفاد برجام کاهش می دهد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه هم اکنون اروپایی ها باید در خصوص حفظ برجام تصمیم گیری کنند، تصریح کرد: در این بین طبق مفاد و متن توافقنامه مذکور، ایران می تواند به تناسب عدم تحقق منافعش از سوی کشورهای حاضر در برجام، می تواند سطح عمل به تعهداتش را کاهش دهد.

اروپایی ها فقط سازوکار اینستکس را مطرح کرده اند و در واقعیت اتفاقی رخ نداده است

بروجردی در خصوص عملیاتی نشدن اینستکس، گفت: اروپایی ها فقط سازوکار اینستکس را مطرح کرده اند و در واقعیت اتفاقی رخ نداده است؛ این مهم در حالیست که ایران به تحقق اینستکس بسنده نخواهد کرد زیرا تعهداتی در برجام برای اروپایی ها پیش بینی شده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بنابراین به نظر می رسد اروپایی ها باید به تناسب شرایط تصمیم قاطعی را اتخاذ کنند زیرا در غیر این صورت کشورمان نیز اصراری برای ادامه عمل به انجام تعهدات خود ندارد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، سید عباس عراقچی در نشست مشترک با ربیعی و کمالوندی برای اعلام آغاز اجرای گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران گفت: در گام دوم نسبت به تعهد خود در میزان درصد و غلظت غنی سازی اعلام عدم پایبندی می‌کنیم.

معاون وزیر امور خارجه گفت: امروز در پایان ۶۰ روز اول هستیم و چون خواسته‌های ما محقق نشده گام دوم را برمی‌داریم./

دیدگاه ها