بروجردی: ممنوعیت ترامپ از جنگ با ایران، خاک ریز کنگره آمریکا است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس می گوید کنگره آمریکا برای احتمال هرگونه تصمیمی از سوی ترامپ خاک ریزی را طراحی کرده اند.

 

علاءالدین بروجردی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به  مجلس نمایندگان آمریکا به یک متمم لایحه بودجه دفاعی این کشور رای داد که اگر به تصویب نهایی برسد، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا را ملزم می‌کند برای حمله به ایران از کنگره این کشور مجوز بگیرد، گفت: با توجه به سیاست هار افسارگسیخته ترامپ رئیس جمهور آمریکا، این متمم مفهوم خاص خود را دارد به معنای بی اعتمادی گنگره به تصمیمات رئیس جمهور این کشور است.

عضو فراکسیون مستقلین ولایی در مجلس با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری، اظهار داشت: اما همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند ما در کنار عدم مذاکره با آمریکا جنگی  هم نخواهیم داشت، این مسئله به دو دلیل است.

نماینده مردم بروجرد در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: یکی از دلایلی که با آمریکا وارد جنگ نمی شویم، توانمندی های جمهوری اسلامی ایران است که نمونه آن را جهانیان در سقوط پهپاد متجاوز آمریکایی ملاحضه کردند، از سوی دیگر ترامپ به دنبال درآمد هر چه بیشتر منطقه است و نحوه برخورد ترامپ با کشورهای ثروتمند منطقه نشان دهنده همین سیاست است.

احتمال جنگ بین ایران و آمریکا صفر است

وی تاکید کرد: بنابراین معقوله جنگ آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران در مجموعه محاسبات واقعیت های منطقه چیزی در حد صفر است، ضمن اینکه ما همیشه برای برخورد با هرگونه تجاوزی آمادگی کامل را داریم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان داشت: با این حال مصوبه مجلس کنگره آمریکا نشان دهنده عدم اعتماد مجلس نمایندگان ایالات متحده به ترامپ است و این مصوبه در واقع ایجاد یک خاک ریز در مقابل هرگونه تصمیم احتمالی ترامپ از دید نمایندگان این مجلس محسوب می شود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، مجلس نمایندگان آمریکا به یک متمم لایجه بودجه دفاعی این کشور رای داد که اگر به تصویب نهایی برسد، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا را ملزم می‌کند برای حمله به ایران از کنگره این کشور مجوز بگیرد.

این قانون شامل وضعیتی که ایران به یکی از اهداف آمریکا حمله کرده باشد، نمی‌شود.

در آمریکا، رئیس‌جمهور بدون اجازه کنگره نمی‌تواند علیه کشوری اعلان جنگ کند. اما حملاتی محدود با استدلال دفاع از امنیت ملی و حتی اعزام نیروی نظامی به شکل محدود نیازی به اجازه کنگره ندارد.

از آنجا که مصوبه جدید مجلس نمایندگان آمریکا برای محدود کردن قدرت رئیس‌جمهور در حمله به ایران از مجلس سنای این کشور رای نیاورده بود، این موضوع در هفته‌های پیش‌رو باید در رایزنی‌های بین دو مجلس مطرح شود./

دیدگاه ها