بروجردی: سهم ایران از دریای خزر ۵۰درصد نبوده است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: گمانه زنی‌ها پیرامون اینکه قبل از انقلاب ۵۰ درصد دریای خزر در اختیار ایران بوده، کاملاً غلط است.

 

 

علاءالدین بروجردی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص تعیین رژیم حقوقی دریای خزر، اظهار داشت: گمانه زنی‌ها پیرامون اینکه قبل از انقلاب ۵۰ درصد دریای خزر در اختیار ایران بوده، کاملاً غلط است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: به گواهی صدها پرونده، شناورهای ایرانی که از خط موهوم حسینقلی – آستارا عبور کرده‌اند که ۱۱ و ۲ دهم بیشتر نبوده است و با ناوگان شوروی برخورد کرده‌اند و به زیر آب رفته‌اند، بنابراین هیچ گاه چنین وضعیت حقوقی در دریای خزر وجود نداشته است.

وی افزود: باید توجه داشت حتی در زمانی که خزر فقط ۲ همسایه داشته است ایران ۵۰ درصد خزر را نداشته است و اکنون که دریای خزر دارای ۵ همسایه است شرایط متفاوت شده است.

بروجردی ادامه داد: شورای عالی امنیت ملی مصوبات متعددی را گذرانده و جلسات مختلفی در سطح رهبران این کشورها، وزرای خارجه و کارشناسان برگزار شده است. تلاش ما این بوده که حداکثر حقوق ملی ایران در دریای خزر استیفا شود، به عنوان مثال سکوی نفتی امیرکبیر را در جایی احداث کردیم که مقدار قابل توجهی نسبت به آن خط فرضی جلوتر بوده و عملا توانستیم در آنجا، چاه نفت را حفاری کنیم تا منجر به استیفای حقوق ایران شود.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی گفت: نباید این تردید غلط را در افکار عمومی ایجاد کرد که جمهوری اسلامی ایران از حقوق خود دفاع نکرده است، بلکه بهترین دفاع‌ها صورت گرفته و امیدواریم نتیجه آن، اینگونه باشد که حداکثر حقوق ملی خود را درسطح، زیر سطح و منابع موجود در دریای خزر را استیفا کنیم./

دیدگاه ها